Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głosuj na najatrakcyjniejszą gminę powiatu jaworskiego

red
Zabytkowy budynek ratusza w JAWORZE
Zabytkowy budynek ratusza w JAWORZE foto: Urząd Gminy
Zapraszamy do głosowania w plebiscycie „Gmina atrakcyjna turystycznie", w której udział biorą wszystkie miejscowości gminne z powiatu jaworskiego. Oceńcie sami, które z nich są najbardziej malownicze, gdzie można spędzić miłe chwile, a także które miasteczka są najlepiej przystosowane do pieszych wędrówek i rowerowych wojaży. Oddaj głos „ZA" jeśli uważasz, że to właśnie ta gmina zasługuje na tytuł najatrakcyjniejszej turystycznie.

JAWOR prawa miejskie zdobył w latach 1242 i 1275 . Z 1300 roku pochodzi pierwsza wzmianka o jaworskim burmistrzu oraz pierwszy wizerunek herbu miejskiego zachowany na pieczęci. Dynamicznie rozwijające się miasto stało się ośrodkiem dolnośląskiego tkactwa. Jawor słynął z kiełbasy i pierników, a także powozów. Długa i bogata historia miasta, połączona z obecnym potencjałem rozwoju, czyni z JAWORA miasto szans i możliwości oraz naturalną alternatywę na XXI wiek.

BOLKÓW to malownicza miejscowość, nad którą góruje potężne średniowieczne zamczysko, będące niegdyś jedną z największych warowni książąt świdnicko - jaworskich. Brak działalności o charakterze przemysłowym oraz otaczające miasto ze wszystkich stron duże kompleksy leśne stwarzają wyjątkowo korzystne warunki do wypoczynku.

MĘCINKA położona jest w centralnej części województwa dolnośląskiego w powiecie jaworskim. Liczne znaleziska archeologiczne oraz relikty dawnego górnictwa i hutnictwa metali w pobliżu miejscowości Chełmiec, Męcinka i Stanisławów świadczą o bogatej przeszłości historycznej gminy. Wsie i osady położone u podnóży wzniesień oraz nad ciekami wodnymi powstały w okresie średniowiecza. Miasto wyróżnia się malowniczym krajobrazem, to właśnie tu znajdziemy krainę wygasłych wulkanów.

MŚCIWOJÓW współpracuje ze Stowarzyszeniem na rzecz Promocji Dolnego Śląska, Akademią Sztuk Pięknych z Wrocławia. We wrześniu przeprowadzane są międzynarodowe plenery malarskie. Gmina współpracuje z Akademią Rolniczą z Wrocławia, na potrzeby której powstaje placówka naukowo - badawcza (Wodomistrzówka) na bazie zbiornika retencyjnego "Mściwojów". Ważnym przedsięwzięciem podjętym wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji Dolnego Śląska jest zawarte porozumienie o utworzeniu na bazie kompleksu pałacowo - parkowego w Targoszynie Centrum Kultury Edukacji i Promocji "Dom Śląski".

PASZOWICE leżą na pogórzu Kaczawskim, na obszarze 101 km2. Do jej niewątpliwych atrakcji należą przepiękne krajobrazy, liczne zabytki i szlaki turystyczne, które stanowią część Parku Krajobrazowego „Chełmy”. Turyści mogą tu podziwiać zabytkowe kościoły, pałace, ślady średniowiecznych grodzisk oraz liczne atrakcje przyrodnicze z Wąwozem Myśliborskim i Małymi Organami Myśliborskimi na czele. Strudzeni wędrowcy znajda schronienie w jednym z gospodarstw agroturystycznych. Rozwój to przede wszystkim gospodarka. Chętni do związania swojej przyszłości z tym terenem mogą liczyć na przychylność i pomoc władz gminy.

WĄDROŻE WIELKIE leży w powiecie jaworskim w województwie dolnośląskim na pograniczu dwóch makroregionów Polski Południowo-Zachodniej: Niziny śląsko- łużyckiej oraz Makroregionu Przedgórza Sudeckiego. Część południowa obszaru gminy należy do mezoregionu Wzgórz Sudeckich, natomiast część północna zaliczona została do mezoregionu Wysoczyzny średzkiej. Stąd łatwo dojedziesz do Czech i Niemiec, co jest dużym atutem turystycznym.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jawor.naszemiasto.pl Nasze Miasto