Legnica z Przystankiem Historia, już od 20 kwietnia

Materiał informacyjny - Oddział Instytutu Pamięci Narodowej- KŚZpNP we Wrocławiu
Przystanki Historia Instytutu Pamięci Narodowej to miejsca otwarte dla wszystkich miłośników najnowszych dziejów Polski. To przede wszystkim strefa pamięci oraz przestrzeń do rozmów i dyskusji wokół istotnych wydarzeń z historii Polski po 1945 r. Ideą Przystanków Historia IPN jest budowanie wśród polskiego społeczeństwa świadomości własnej historii, tożsamości oraz poczucia dumy z bycia Polakiem. Inną, ale równie ważną misją, jest zainteresowanie, szczególnie młodych ludzi, najnowszymi dziejami Polski i opowiadanie o nich w atrakcyjny dla nich sposób.

Już 20 kwietnia br. w Legnicy nastąpi oficjalne otwarcie Przystanku Historia im. Ks. Jerzego Popiełuszki Instytutu Pamięci Narodowej z Wrocławia. Będzie się on mieścił w budynkach diecezji legnickiej, w skrzydle używanym niegdyś przez Papieski Wydział Teologiczny a obecnie m.in. Instytut Muzyki Kościelnej. Legnica stanie się obok Wrocławia i Brzegu, trzecim punktem na mapie Dolnego Śląska i Opolszczyzny w którym na stałe zagoszczą specjaliści od najnowszej historii Polski.

- Projekt Przystanków rozwija się w całym kraju i widzimy, że stają się one ważnymi punktami na mapie poszczególnych województw i całej Polski. Dzięki nim będziemy mogli popularyzować naszą działalność i samą historię Polski nie tylko w sposób incydentalny, ale w sposób stały. Chcemy być obecni w większym stopniu w takich miejscach jak Legnica. Dzięki temu będziemy mogli organizować różnego rodzaju prelekcje i spotkania, zarówno o charakterze otwartym dla szerokiego grona słuchaczy, ale także, i to chyba szczególnie ważne, dla zorganizowanych grup przedszkolnych i szkolnych – mówi dyrektor wrocławskiego oddziału IPN dr Kamil Dworaczek.

W Przystankach Historia IPN wykorzystywane są wszelkie formy edukacji ze względu na zróżnicowane grono odbiorców. Głównym celem jest popularyzacja dziejów najnowszych wśród jak największego grona odbiorców, tj. dzieci, młodzieży, nauczycieli, środowisk kombatanckich oraz pasjonatów historii. Poza tradycyjnymi metodami przekazywania wiedzy historycznej coraz częściej sięgamy po mniej konwencjonalne i interdyscyplinarne rozwiązania. Bardzo popularne w ostatnim czasie jest wykorzystywanie nowych technologii w edukacji, czego przykładem są takie projekty jak „Gra Szyfrów” czy „Szybowcowa’87”, które cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży.

W ofercie edukacyjnej Przystanków Historia IPN każdy znajdzie coś dla siebie. To miejsce, w którym przypominamy i upamiętniamy ważne rocznice oraz dni pamięci o bohaterach narodowych. Organizowane są wykłady, prelekcje, warsztaty, szkolenia, pokazy filmów dokumentalnych, dyskusje wokół wydawnictw IPN, konferencje i seminaria naukowe oraz popularnonaukowe dla różnych grup wiekowych dotyczące historii Polski po 1945 r.

- Mamy też projekt o Misiu Wojtku, w ramach którego młodzież poznaje historię niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył II Korpusowi Polskiemu walczącemu m.in. we Włoszech. Mamy też projekt, w którym używa się specjalnych gogli VR. Dzięki nim uczestnik „przenosi” się do tajnej podziemnej drukarni Solidarności Walczącej i ma do wykonania pewne zadania… Ale tutaj pozwolę sobie nie opisywać dalej tej podziemnej misji, nie będę zdradzał szczegółów. Po prostu zapraszam do Przystanku. Jednocześnie zapewniam, że zarówno będziemy podejmowali działania popularyzujące historię Polski, jak i z czasem będziemy dotykali też historii lokalnej. Mamy bowiem specjalistów chociażby od Solidarności Zagłębia Miedziowego czy też od hitlerowskich obozów. Będziemy wsłuchiwać się w oczekiwania odbiorców i uczestników spotkań w Przystanku Historia w Legnicy i na pewno będziemy starali się na nie jak najlepiej odpowiedzieć – deklaruje Kamil Dworaczek, dyrektor IPN we Wrocławiu.

Dzięki życzliwości oraz współpracy Diecezji Legnickiej z Instytutem Pamięci Narodowej powstała siedziba Centrum Edukacyjnego Przystanek Historia im. ks. Jerzego Popiełuszki w Legnicy. Patron legnickiego przystanku to jedna z ofiar systemu komunistycznego i sowieckiej okupacji. Ksiądz Jerzy Popiełuszko zginął śmiercią męczeńską stojąc w obronie godności człowieka oraz upominając się o prawo do wolności i niezależności.

Mamy nadzieję, że Przystanek Historia w Legnicy będzie miejscem refleksji i dyskusji wokół historii Dolnego Śląska i Polski oraz istotnym punktem na mapie miasta, gdzie mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną, naukowo-badawczą oraz wystawienniczą IPN.

Otwarcie Przystanku w Legnicy nastąpi 20 kwietnia, dokładną agendę wydarzeń w tym miejscu będziemy publikować na bieżąco na naszych profilach w mediach społecznościowych oraz stronie www.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na jawor.naszemiasto.pl Nasze Miasto