MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Legnicy został otwarty pierwszy na Dolnym Śląsku zamiejscowy punkt Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
W Miejskim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności przy ulicy Zielonej 13 otwarto zamiejscowy punkt Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogli załatwić sprawy dotyczące świadczenia wspierającego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie tylko we Wrocławiu.

O otwarciu punktu mówiono dziś na konferencji prasowej, w której udział wzięli dr Piotr Sebastian Kozdrowicki, pierwszy wicewojewoda dolnośląski, Maciej Kupaj, prezydent Legnicy, Aleksandra Krzeszewska, pierwszy zastępca prezydenta Legnicy, Renata Marcinkowska, przewodnicząca Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu oraz Urszula Ganske, przewodnicząca Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Urzędu Miasta Legnicy.

Potrzeba powstania zamiejscowego punktu wynika z faktu, że od 1 stycznia 2024 roku osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o świadczenie wspierające z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aby je otrzymać, muszą posiadać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, którą wydaje wyłącznie Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Dzięki współpracy Urzędu Miasta Legnicy oraz Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, aby taką decyzję otrzymać osoby z niepełnosprawnością nie będą musiały już jeździć na komisję do Wrocławia. Zamiast tego odbywać się one będą w siedzibie Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności przy ul. Zielonej w Legnicy. Dotyczy to nie tylko mieszkańców Legnicy oraz powiatu legnickiego, ale także powiatów ościennych takich jak jaworski, złotoryjski czy lubiński.

Ogromnie się cieszę, że Legnica będzie pierwszym na Dolnym Śląsku, zamiejscowym punktem Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w celu ustalania poziomu potrzeby wsparcia dla osób z niepełnosprawnością. A mówimy tu o konkretnych pieniądzach - od 700 do 4200 złotych, którymi osoby z niepełnosprawnością mogą pokryć np. koszty opieki. Dlatego pracownicy Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności udzielą pełnych informacji i pomogą w wypełnieniu dokumentów tak, aby jak najwięcej osób mogło to wsparcie otrzymać - mówi Maciej Kupaj, prezydent Legnicy.

Świadczenie wspierające to środki wypłacane miesięcznie pełnoletnim osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności. Ich wysokość ustala komisja. To swoisty odpowiednik 800+ dla niepełnosprawnych. Świadczenie wypłacane jest na konto, nie ma kryteriów dochodowych, a sposób wydawania środków nie będzie weryfikowany. Decyzja w sprawie świadczenia ma ważność taką samą jak orzeczenie o niepełnosprawności. Od początku roku wpłynęło już ok. 18 tysięcy wniosków w sprawie przyznania świadczenia wspierającego.

Z dumą otwieramy w Legnicy pierwszy zamiejscowy punkt Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Bez zaangażowania prezydenta Legnicy nie udałoby się tego zrobić tak sprawnie i szybko. Zależy nam, aby powstała sieć obsługi osób niepełnosprawnych bliżej ich miejsca zamieszkania. W ten sposób będą one mogły być znacznie szybciej obsługiwane – zaznacza dr Piotr Sebastian Kozdrowicki, pierwszy wicewojewoda dolnośląski.

W planach jest otwarcie podobnych punktów m.in. w Strzelinie, Miliczu, Dzierżoniowie czy Jeleniej Górze.

Szczegółowe informacje na temat świadczenia wspierającego z ZUS dostępne są na stronie: um.bip.legnica.eu oraz pod numerami telefonu WZON: 71 340 68 06 ; 71 340 67 71 ; 71 340 67 65 ; 71 340 67 40, a także na stronie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Legnicy został otwarty pierwszy na Dolnym Śląsku zamiejscowy punkt Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności - Legnica Nasze Miasto

Wróć na jawor.naszemiasto.pl Nasze Miasto