Wyniki II tury wyborów samorządowych 2024 w Legnicy na prezydenta
Mamy oficjalne wyniki drugiej tury wyborów na prezydenta w Legnicy podane przez Państwową Komisję Wyborczą. Jak głosowali mieszkańcy? Przedstawiamy oficjalne wyniki PKW:
- KUPAJ Maciej Patryk - KKW KOALICJA OBYWATELSKA: 65,94% (18 881 głosów)
- ŚLIWIŃSKA-ŁOKAJ Joanna - KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: 34,06% (9 751 głosów)
Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki głosowania I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta i na prezydenta.
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na prezydenta
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 na prezydenta w Legnicy podane przez Państwową Komisję Wyborczą:
- KUPAJ Maciej Patryk - KKW KOALICJA OBYWATELSKA: 47,29% (15 201 głosów)
- ŚLIWIŃSKA-ŁOKAJ Joanna - KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: 25,59% (8 224 głosów)
- KRZAKOWSKI Tadeusz - KWW TADEUSZA KRZAKOWSKIEGO: 15,26% (4 905 głosów)
- RODAK Bartłomiej Błażej - KWW LEGNICA OD NOWA - BARTŁOMIEJ RODAK: 11,86% (3 812 głosów)
Wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta
Oficjalne wyniki I tury wyborów samorządowych 2024 do rady miasta z okręgów numer 1, 2, 3, 4 podane przez Państwową Komisję Wyborczą.
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 1
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- WISŁOCKA Marta Kamila: pozycja 1 : 12,43% (942 głosów)
- WIERZBICKI Adam Wiesław: pozycja 2 : 8,78% (665 głosów)
- TOMAJCZYK Krzysztof: pozycja 3 : 1,2% (91 głosów)
- DEMBSKA-ZIĘBA Olga: pozycja 4 : 1,36% (103 głosów)
- KŁOS Jadwiga: pozycja 5 : 2,03% (154 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- JACZEWSKA-SZYMKOWIAK Karolina Katarzyna: pozycja 1 : 19,45% (1 474 głosów)
- NIEMIEC Piotr Tomasz: pozycja 2 : 14,1% (1 068 głosów)
- FROST Paweł Marcin: pozycja 3 : 4,38% (332 głosów)
- JANIGA Marek Stanisław: pozycja 4 : 3,67% (278 głosów)
- TAMIOŁA Tomasz Marcin: pozycja 5 : 6,35% (481 głosów)
- DUDA Ewelina Kamila: pozycja 6 : 1,49% (113 głosów)
- FELSZTYŃSKA Marianna: pozycja 7 : 1,77% (134 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW LEGNICA OD NOWA - BARTŁOMIEJ RODAK:
- NIEBUDEK Bartłomiej Piotr: pozycja 1 : 4,72% (358 głosów)
- SICZEK Sandra Weronika: pozycja 2 : 0,87% (66 głosów)
- FILIPEK Radosław Artur: pozycja 3 : 0,57% (43 głosów)
- SZEWC Kaja: pozycja 4 : 1,07% (81 głosów)
- PFEIFFER Mateusz Damian: pozycja 5 : 0,53% (40 głosów)
- MACAŁA Grzegorz Arkadiusz: pozycja 6 : 0,58% (44 głosów)
- STANECKA-SPUŁA Ewa: pozycja 7 : 0,78% (59 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NOWA LEGNICA:
- SZOPIŃSKI Tomasz: pozycja 1 : 1,37% (104 głosów)
- HEREC Urszula Ryszarda: pozycja 2 : 0,21% (16 głosów)
- WINOWIECKA Malwina Anna: pozycja 3 : 0,34% (26 głosów)
- KNAŚ Bartłomiej Radosław: pozycja 4 : 0,33% (25 głosów)
- GIEREMEK Dariusz Adam: pozycja 5 : 0,25% (19 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RYSZARDA JAŚKOWSKIEGO:
- RUSEK Jacek: pozycja 1 : 0,4% (30 głosów)
- PRZERYWACZ Małgorzata Izabela: pozycja 2 : 0,65% (49 głosów)
- RAUBO Szymon Krzysztof: pozycja 3 : 0,44% (33 głosów)
- KIEŁBASA Alicja: pozycja 4 : 1,06% (80 głosów)
- MADERA Medard Walenty: pozycja 5 : 0,33% (25 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW TADEUSZA KRZAKOWSKIEGO:
- BEM Agnieszka Iga: pozycja 1 : 1,78% (135 głosów)
- MASOJĆ Joanna: pozycja 2 : 1,07% (81 głosów)
- PIWOWARCZYK Piotr Janusz: pozycja 3 : 1,45% (110 głosów)
- ZAJĄC Arkadiusz Jan: pozycja 4 : 0,25% (19 głosów)
- PANAŚ Anna Lucyna: pozycja 5 : 0,63% (48 głosów)
- LANGE Izabela Anna: pozycja 6 : 0,67% (51 głosów)
- KĘPA Ryszard Andrzej: pozycja 7 : 2,64% (200 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 2
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- KOWALCZYK Jolanta Małgorzata: pozycja 1 : 14,51% (1 051 głosów)
- LORENC Andrzej Józef: pozycja 2 : 5,21% (377 głosów)
- RAJCZAKOWSKA Małgorzata Zofia: pozycja 3 : 1,97% (143 głosów)
- KONIECZEK Magdalena Anna: pozycja 4 : 1,96% (142 głosów)
- BARLIK Justyna Renata: pozycja 5 : 2,24% (162 głosów)
- KWIATKOWSKI Zbigniew Marek: pozycja 6 : 0,8% (58 głosów)
- WÓJCIK Krystian Adam: pozycja 7 : 2,53% (183 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- KRZESZEWSKA Aleksandra Anna: pozycja 1 : 29,28% (2 121 głosów)
- POTYCZ Jerzy Jan: pozycja 2 : 3,69% (267 głosów)
- MOKHTARI Anna Natalia: pozycja 3 : 3,13% (227 głosów)
- GUDANOWICZ Łukasz Stanisław: pozycja 4 : 3,64% (264 głosów)
- STEFANIK Dawid Krzysztof: pozycja 5 : 2,37% (172 głosów)
- MUCHA Laura: pozycja 6 : 3,24% (235 głosów)
- KAŹMIERCZAK Andrzej: pozycja 7 : 0,48% (35 głosów)
- LESIAK Aleksandra Kordelia: pozycja 8 : 2,78% (201 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW LEGNICA OD NOWA - BARTŁOMIEJ RODAK:
- BRZEZIŃSKI Zbigniew Piotr: pozycja 1 : 2,39% (173 głosów)
- NOWACKA Jagoda Antonina: pozycja 2 : 1,63% (118 głosów)
- DREWNIAK Anna Monika: pozycja 3 : 1,35% (98 głosów)
- PŁÓCIENNICZAK Paweł Edward: pozycja 4 : 0,65% (47 głosów)
- WASILEWSKA Marzena Anita: pozycja 5 : 0,58% (42 głosów)
- KRAWCZYK Dariusz Mieczysław: pozycja 6 : 0,28% (20 głosów)
- LADA Robert Krzysztof: pozycja 7 : 0,06% (4 głosów)
- ŻABICKI Paweł: pozycja 8 : 1,05% (76 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NOWA LEGNICA:
- BRADE Kamil Antoni: pozycja 1 : 0,7% (51 głosów)
- FRANKOWSKI Piotr: pozycja 2 : 0,7% (51 głosów)
- HUMIĘCKI Błażej Jan: pozycja 3 : 0,19% (14 głosów)
- NAPIERSKA Karolina: pozycja 4 : 0,61% (44 głosów)
- BALKIEWICZ Barbara: pozycja 5 : 0,25% (18 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RYSZARDA JAŚKOWSKIEGO:
- MAZUREK Krzysztof: pozycja 1 : 1,42% (103 głosów)
- KACZKOWSKI Andrzej: pozycja 2 : 0,12% (9 głosów)
- WARMUZ Dominika Maria: pozycja 3 : 0,06% (4 głosów)
- KRUTNIK Jolanta Dorota: pozycja 4 : 0,11% (8 głosów)
- KACZANOWSKI Sławomir Stefan: pozycja 5 : 0,17% (12 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW TADEUSZA KRZAKOWSKIEGO:
- CICHOŃ Wojciech Andrzej: pozycja 1 : 2,62% (190 głosów)
- PICHLA Grażyna Bożena: pozycja 2 : 1,85% (134 głosów)
- STAWARZ Marzanna Kinga: pozycja 3 : 0,28% (20 głosów)
- CZEPUŁKOWSKI Wiktor Antoni: pozycja 4 : 0,36% (26 głosów)
- PACANOWSKA-CHOLEWIŃSKA Agnieszka Aleksandra: pozycja 5 : 0,61% (44 głosów)
- KOZIOŁ Sławomir: pozycja 6 : 0,8% (58 głosów)
- SIKORA Bożena Maria: pozycja 7 : 1,37% (99 głosów)
- DUSZKIEWICZ Krzysztof Marcin: pozycja 8 : 1,96% (142 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 3
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- ŚLIWIŃSKA-ŁOKAJ Joanna: pozycja 1 : 21,94% (1 740 głosów)
- ŚLUFCIK Krzysztof Euzebiusz: pozycja 2 : 1,51% (120 głosów)
- LOGOŃ Mariusz Piotr: pozycja 3 : 1,03% (82 głosów)
- ŚWITALSKA Paulina Bogusława: pozycja 4 : 1,12% (89 głosów)
- BARTOSIEWICZ Krzysztof Bogusław: pozycja 5 : 1,25% (99 głosów)
- BARGŁOWSKA Magdalena Elżbieta: pozycja 6 : 0,67% (53 głosów)
- ZAJĄCZKOWSKI Krzysztof Tadeusz: pozycja 7 : 0,25% (20 głosów)
- MILEWSKI Kamil Marian: pozycja 8 : 1,3% (103 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- KUPAJ Maciej Patryk: pozycja 1 : 24,92% (1 977 głosów)
- SZYNALSKI Jan: pozycja 2 : 3,47% (275 głosów)
- JUCHNIK-POGORZELSKA Urszula Joanna: pozycja 3 : 5,21% (413 głosów)
- KASCHUBA Jakub Tomasz: pozycja 4 : 1,56% (124 głosów)
- POŻOGA Adrian Waldemar: pozycja 5 : 1,88% (149 głosów)
- RABCZENKO Jolanta Katarzyna: pozycja 6 : 6,8% (539 głosów)
- KAFAR Grzegorz Jakub: pozycja 7 : 1,16% (92 głosów)
- JANOWSKA-LASCAR Radosława Irena: pozycja 8 : 2,45% (194 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW LEGNICA OD NOWA - BARTŁOMIEJ RODAK:
- RODAK Bartłomiej Błażej: pozycja 1 : 7,49% (594 głosów)
- MIELOCH Andrzej Marek: pozycja 2 : 0,33% (26 głosów)
- KOWALCZYK Iwona Barbara: pozycja 3 : 0,96% (76 głosów)
- ADACH Agnieszka Alina: pozycja 4 : 0,64% (51 głosów)
- LICHOSYT Julita Ewelina: pozycja 5 : 0,13% (10 głosów)
- DĄBROWSKI Tomasz: pozycja 6 : 0,14% (11 głosów)
- PARYŚ Przemysław: pozycja 7 : 0,14% (11 głosów)
- KALIŃSKA Anna Barbara: pozycja 8 : 0,44% (35 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NOWA LEGNICA:
- JUSZCZAK-DUDA Malwina Barbara: pozycja 1 : 1,03% (82 głosów)
- PODKALICKI Łukasz Kamil: pozycja 2 : 0,38% (30 głosów)
- LEMIESZ Sławomir Telesfor: pozycja 3 : 0,09% (7 głosów)
- CHORODECKI Michał Paweł: pozycja 4 : 0,13% (10 głosów)
- MAZUREK-WALENCKA Sylwia Katarzyna: pozycja 5 : 0,45% (36 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RYSZARDA JAŚKOWSKIEGO:
- OKOŃ Eugeniusz Piotr: pozycja 1 : 0,62% (49 głosów)
- GOŁĄB Irena: pozycja 2 : 0,1% (8 głosów)
- PAWŁOWSKA Sylwia Małgorzata: pozycja 3 : 0,03% (2 głosów)
- PORADA Patrycja Joanna: pozycja 4 : 0,1% (8 głosów)
- KIEŁBASA Krzysztof Jan: pozycja 5 : 0,55% (44 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW TADEUSZA KRZAKOWSKIEGO:
- SKOWROŃSKI Sławomir Tomasz: pozycja 1 : 2,34% (186 głosów)
- SŁOMCZYŃSKA Bogumiła Maria: pozycja 2 : 2,79% (221 głosów)
- KUBAS Waldemar: pozycja 3 : 0,28% (22 głosów)
- KARTOWICZ Beata Irena: pozycja 4 : 0,66% (52 głosów)
- COSTA Hubert Ranjan: pozycja 5 : 0,79% (63 głosów)
- TRYSZPIOT Michał Tomasz: pozycja 6 : 0,26% (21 głosów)
- WOLNIEWICZ Anna Barbara: pozycja 7 : 0,82% (65 głosów)
- BOCHENEK Ignacy Marian: pozycja 8 : 1,8% (143 głosów)
Wyniki głosowania do rady miasta z okręgu nr 4
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- RAJCZAKOWSKI Rafał Serafin: pozycja 1 : 15,29% (1 396 głosów)
- ROGALSKI Zbigniew Marek: pozycja 2 : 4,58% (418 głosów)
- SKROBIEWSKA Monika: pozycja 3 : 2,19% (200 głosów)
- KURYLAK Lucyna: pozycja 4 : 1,02% (93 głosów)
- SOBOLEWSKI Kazimierz Paweł: pozycja 5 : 0,54% (49 głosów)
- LIPIŃSKA Ewa: pozycja 6 : 2,29% (209 głosów)
- SROCZYŃSKI Waldemar: pozycja 7 : 1,1% (100 głosów)
- SALECKI Robert Józef: pozycja 8 : 1,49% (136 głosów)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:
- BARANOWSKI Arkadiusz Tomasz: pozycja 1 : 14,03% (1 281 głosów)
- WSZELAKA Bogumiła Ewa: pozycja 2 : 8,1% (740 głosów)
- LASZCZYŃSKI Łukasz: pozycja 3 : 1,33% (121 głosów)
- GÓRAK Mateusz Adam: pozycja 4 : 2,14% (195 głosów)
- BASZCZYK Jacek Arkadiusz: pozycja 5 : 1,02% (93 głosów)
- DRZEWIECKA Magdalena Maria: pozycja 6 : 3,17% (289 głosów)
- SZYMKOWIAK Sebastian Andrzej: pozycja 7 : 1,77% (162 głosów)
- ODROWSKA Katarzyna: pozycja 8 : 6,83% (624 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW LEGNICA OD NOWA - BARTŁOMIEJ RODAK:
- KSIĄDZYNA Benedykt: pozycja 1 : 5,59% (510 głosów)
- PĘCZKOWSKI Paweł Tadeusz: pozycja 2 : 1,82% (166 głosów)
- PASTERNAK Agnieszka Elżbieta: pozycja 3 : 0,83% (76 głosów)
- SZUMAN Piotr Andrzej: pozycja 4 : 0,56% (51 głosów)
- EJSMONT Magdalena Ewa: pozycja 5 : 0,34% (31 głosów)
- CIENIUCH Andrzej Jarosław: pozycja 6 : 0,11% (10 głosów)
- SYGUT Iwona Anna: pozycja 7 : 0,38% (35 głosów)
- KANAS-PASTWA Agata Agnieszka: pozycja 8 : 0,99% (90 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NOWA LEGNICA:
- KLARA Krzysztof: pozycja 1 : 1,31% (120 głosów)
- JAKUBIK Malwina Maria: pozycja 2 : 0,61% (56 głosów)
- PAKOS Małgorzata Anna: pozycja 3 : 0,32% (29 głosów)
- KURKOWSKI Krzysztof: pozycja 4 : 0,74% (68 głosów)
- PAKOS Bartłomiej Marek: pozycja 5 : 0,25% (23 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW RYSZARDA JAŚKOWSKIEGO:
- JAŚKOWSKI Ryszard: pozycja 1 : 1,43% (131 głosów)
- LAMEK Sylwia Anna: pozycja 2 : 0,64% (58 głosów)
- GRADZIEJ Damian Franciszek: pozycja 3 : 0,04% (4 głosów)
- WIELCZYK Bogusława Maria: pozycja 4 : 0,14% (13 głosów)
- BARTKIEWICZ Leonard Stanisław: pozycja 5 : 0,13% (12 głosów)
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW TADEUSZA KRZAKOWSKIEGO:
- KRZAKOWSKI Tadeusz: pozycja 1 : 5,48% (500 głosów)
- ŻABICKI Piotr: pozycja 2 : 5,69% (520 głosów)
- DYBEK Elżbieta Teresa: pozycja 3 : 2,28% (208 głosów)
- SĄSIADA Katarzyna Joanna: pozycja 4 : 0,22% (20 głosów)
- STROJEK Tomasz: pozycja 5 : 0,57% (52 głosów)
- POPIWCZAK Małgorzata Irena: pozycja 6 : 0,76% (69 głosów)
- KOWALIK Iwona Beata: pozycja 7 : 1,03% (94 głosów)
- BARCIK Krystyna Henryka: pozycja 8 : 0,87% (79 głosów)
Dane pochodzą z Państwowej Komisji Wyborczej i mogą podlegać aktualizacji. Wszelkie błędy należy zgłaszać bezpośrednio do PKW.
Może Cię zainteresować
2 tura wyborów samorządowych - na czym polega?
2 tura wyborów samorządowych przeprowadzana jest jedynie w przypadku prezydenta, wójta i burmistrza. Ma to miejsce, kiedy podczas pierwszej tury nie wyłoniono zwycięzcy, czyli żaden z kandydatów nie otrzymał ponad 50 proc. głosów. W drugiej turze biorą udział dwaj kandydaci, którzy uzyskali najlepsze wyniki i odbywa się ona 14 dni po pierwszym głosowaniu.
Może być również tak, że więcej niż dwóch kandydatów otrzymało ilość głosów, która uprawnia do udziału w drugiej turze. Wtedy o przejściu dalej decyduje większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większą liczbę głosów.
Drugą turę wygrywa kandydat, który uzyska lepszy rezultat w głosowaniu. Jeśli jednak dojdzie do remisu, to decydujące okaże się to, który z nich w większej liczbie obwodów głosowania otrzymał większą ilość głosów niż drugi kandydat.
Może Cię zainteresować
Zadania prezydenta, wójta i burmistrza
Prezydent, wójt oraz burmistrz są jednoosobowym organem wykonawczym gminy i jednym z ich głównych zadań jest opracowywanie projektów uchwał rady gminy. Oprócz tego jest to także:
- opracowywanie programów rozwoju,
- określanie sposobu wykonywania uchwał,
- gospodarowanie mieniem komunalnym,
- wykonywanie budżetu.
Warto zaznaczyć, że wójt, burmistrz i prezydent pełnią funkcję reprezentatywną i są odpowiedzialni za kierowanie bieżącymi sprawami gminy.
Może Cię zainteresować
Ile trwa kadencja wójta, burmistrza i prezydenta?
Kadencja burmistrza, wójta oraz prezydenta trwa 5 lat. Warto również zaznaczyć, że od 2018 roku wprowadzono zasadę dwukadencyjności, która polega na tym, że prezydent, burmistrz i wójt mogą tylko raz ubiegać się o reelekcję. Przepisy te dotyczą kadencji, które rozpoczęły się w 2018 roku, czyli kadencja w latach 2018-2023 to pierwsza, którą je obowiązują.
Może Cię zainteresować
Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?