Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jawor: Większa szansa dla gminy

MARG
Do obszaru kamiennogórskiej SSE włączone zostaje 21,2698 ha, w tym: 1,8627 ha stanowiące własność miasta Jawor, położone przy ul. Ptasiej/Kuzienniczej. Zaproponowane w nowelizacji rozporządzenia zmiany granic strefy umożliwią powstawanie nowych inwestycji, a tym samym spowodują wzrost zatrudnienia w regionie. Zakłada się, że zatrudnienie może znaleźć ok. 570 osób.

Podczas posiedzenia Rady Ministrów, przyjęto nowelizację rozporządzenia, które zmieniło rozporządzenie w sprawie kamiennogórskiej specjalnej strefy ekonomicznej, przedłożone przez ministra gospodarki.

Do KSSEMP włączono również 3,4060 ha stanowiące własność gminy Gryfów Śląski oraz 16,0011 ha stanowiące własność miasta Zgorzelec. Jednocześnie z obszaru strefy wyłączono grunty o łącznej pow. 22,9069 ha (6,7930 ha z Kowar, 0,1163 z Lubania, 5,4976 ha z Prusic i 10,5 ha z Raczyc). W wyniku rządowej „korekty”, powierzchnia kamiennogórskiej specjalnej strefy ekonomicznej zmniejszy się o 1,6371 ha i wyniesie 367,1385 ha.

Gmina Jawor mimo, że na swoim terenie od ponad 10 lat posiada obszar o pow. ok. 6,7 ha położony przy ul. Wrocławskiej należący do SSEMP - do tej pory nie mogła liczyć na inwestora, który chciałby w tym miejscu zainwestować. Główny problem dotyczy braku połączenia z nieruchomością gruntową, która znajduje się pomiędzy dwiema czynnymi liniami kolejowymi przy ul. Wrocławskiej oraz brakiem dojazdu z drogi głównej.

Jedyną szansą dla Jawora na pozyskanie inwestora było więc wprowadzenie nowych obszarów do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Należy podkreślić, że teren aby mógł być objęty działaniem SSE, musi spełnić określone warunki, tzn. powinien posiadać, m.in. przeznaczenie na cele przemysłowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, być terenem wyłączonym z produkcji rolnej i mieć uregulowany status własności.

Obszary te mogą należeć do gmin, Agencji Nieruchomości Rolnych, osób prawnych, ale już nie do osób prywatnych – np. rolników, co w przypadku Jawora było trudne do zrealizowania. Gmina Jawor posiada ok. 2 ha pod inwestycje przemysłowo-usługowe przy ul. Ptasiej/Kuzienniczej. Pozostałe grunty w tym obszarze miasta należą jednak do osób prywatnych. Pozostała cześć zasobów gminnych znajduje się w obszarach tzw. rolniczych, z dala od dróg.

Proces włączenia do KSSEMP terenu przy ul. Ptasiej/Kuzienniczej rozpoczął się jeszcze w 2008 r., jednak ówczesny zarząd strefy w Kamiennej Górze odrzucał wnioski Gminy Jawor o wprowadzenie do obszarów SSE nowych terenów, wielokrotnie składane przez burmistrz Artura Urbańskiego. Dopiero zmiana zarządu SSEMP w 2009 r. dała szansę na wprowadzenie kolejnych terenów z Jawora do obszaru działania strefy.

Nie jest to jednak koniec dobrych wiadomości dla naszego miasta. Na wniosek burmistrza Artura Urbańskiego, zarząd SSEMP S.A. w Kamiennej Górze wystąpił na drogę sądową przeciwko PKP, w celu ustanowienia służebności drogi koniecznej terenów należących do SSEMP przy ul. Wrocławskiej w Jaworze. Mamy nadzieję, że wieloletnie starania władz miasta o zagospodarowanie tego obszaru (6,7 ha) w niedługim przyniosą korzystne rozwiązanie dla Jawora.

- Ponieważ inwestorzy stawiają warunek, aby teren pod inwestycje był objęty działaniem Specjalnej Strefy Ekonomicznej ze względu na liczne ulgi inwestycyjne zapisane w polskim prawie, a także doceniają bliskość dróg krajowych oraz niedużą odległość od autostrady i pełne uzbrojenie terenu, mam nadzieję, że to wszystko uczyni z Jawora atrakcyjny punkt na mapie inwestycji Dolnego Śląska.

Teren przy ul. Ptasiej/Kuzienniczej nie będzie jedyną ofertą jaką Jawor będzie chciał przedstawić inwestorom. Będzie on proponowany do zagospodarowania wspólnie z terenem należącym do firmy Inprodus – ok. 2 ha ul. Kuziennicza, który miasto wprowadziło do SSEMP w 2007 roku, a łączny obszar wyniesie 4 hektary. Jest to już spory teren w tzw. jednym kawałku pod firmę średniej wielkości, która może dać zatrudnienie dla ponad 200 osób – wyjaśnia burmistrz Artur Urbański.

Przypomnijmy, że przedsiębiorcy, którzy zechcą u nas zainwestować na obszarze SSE, otrzymają:
pomoc publiczną w wysokości 40 proc. nakładów inwestycyjnych przy prowadzeniu działalności co najmniej 5 lat (60 proc. i 50 proc. w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw przy prowadzeniu działalności co najmniej 3 lata), pomoc publiczną z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy, utrzymanych przez okres co najmniej 5 lat, w wysokości 40 proc. wartości dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników (60 proc. i 50 proc. w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw - miejsca pracy utrzymane co najmniej 3 lata).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jawor.naszemiasto.pl Nasze Miasto