Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jawor: Zmarł Honorowy Obywatel Miasta Jawora prof. Andrzej Tomaszewski

MARG
foto: UM Jawor
Profesor zmarł cztery dni temu. Był wybitnym autorytetem w dziedzinie historii architektury, sztuki oraz konserwacji zabytków. Ostatni raz mieszkańcy Jawora mieli okazję spotkać profesora Andrzeja Tomaszewskiego 23 października podczas oficjalnego otwarcia Rynku w Jaworze. Miał 76 lat.

Prof. Tomaszewski był bardzo zaangażowany we współpracę polsko-niemiecką w dziedzinie badań i ochrony dóbr kultury. Zwracał uwagę na konieczność ochrony wspólnego dziedzictwa na obszarach wielokulturowych.

Urodził się w 1934 roku w Warszawie. Ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej i historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Studia kontynuował na Uniwersytecie w Poitiers we Francji i na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie. Od 1976 roku był profesorem Politechniki Warszawskiej; dyrektorem Instytutu Historii Architektury i Sztuki, później kierował Zakładem Ochrony Zabytków. W latach 80. był także profesorem w berlińskim Kolegium Naukowym i na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji.

Od 1988 do 1992 roku był dyrektorem generalnym Międzynarodowego Centrum Badań dla Konserwacji i Restauracji Dóbr Kultury ICCROM w Rzymie, w latach 1995-1999 po powrocie do Polski pełnił funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków.

Był przedstawicielem Polski w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO, w Komitecie Dziedzictwa Kultury Rady Europy i prezesem Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS. Był też członkiem rady programowej Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie i rady naukowo-programowej Denkmal - Europejskich Targów Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli w Lipsku.

Prowadził prace archeologiczno-architektoniczne zabytków architektury średniowiecznej. Opracowywał projekty konserwatorskie takich budowli jak m.in. kolegiata i Dom Długosza w Wiślicy, kolegiata w Opatowie, kościół w Prandocinie.

Zajmował się też zabytkami za granicą wśród nich były: rzymska willa i kościoły romańskie w Taliandorogd (Węgry), katedra św. Lamberta w Liege (Belgia), zamki w Nicastro i Amendolea Vecchia (Włochy), średniowieczna wieś Condorcet (Francja).

Starania prof. Tomaszewskiego, jako Generalnego Konserwatora Zabytków doprowadziły do wpisu na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO m.in. tak znaczące pomniki wspólnego, polsko-niemieckiego dziedzictwa kulturowego, jak Kościół Pokoju w Jaworze i Świdnicy, za co wszyscy jaworzanie są szczególnie wdzięczni.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jawor.naszemiasto.pl Nasze Miasto